Materiály

Bavlna

je jemná bílá substance sestávající z vláken získávaných ze semen rostlin, které patří k rodu Gossypium (bavlník). Vzhledem ke svým vlastnostem si  tento přírodní materiál získal významnou pozici v textilní výrobě. Z vlastnosti bavlny stojí za zmínku:  příjemná na dotek, pevnost, dobře saje vlhkost. Textilie z bavlny lze prát a i žehlit při vysokých teplotách. Bavlna má však i nevýhody, a tou hlavní je mačkavost, je to její přirozená vlastnost a omezuje se mísením bavlny s dalšími materiály.

Polyester

jsou polyesterová vlákna (mezinárodní zkratka PES), jsou to syntetické výrobky, základní surovinou pro jejich výrobu je ropa. Označením polyesterová vlákna jsou zpravidla míněny výrobky z PET, ze kterého velká většina vláken pochází. Polyesterová vlákna se mohou vyskytovat prakticky ve všech textilních výrobcích, materiál je vzhledem podobná hedvábí. K nejdůležitějším kladným vlastnostem patří: vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikroorganizmům, malá navlhavost (rychlé sušení), mnohé vlastnosti se dají snadno zlepšit chemickými nebo mechanickými procesy. Látky z polyesteru jsou méně mačkavé, pevné a trvanlivé.

Elastan

je syntetické vlákno na bázi polyuretanu. Jeho hlavní vlastností, jak napovídá název, je vysoká elastičnost. Elastická vlákna se dají natáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na původní rozměr. Textilie s příměsí elastanu výorně obepínají tělo, aniž by bránily v pohybu. MAteriály s příměsí elastanu se používají na výrobu elastického oblečení,ať už sportovního, plavek, dámských šatů, spodního prádla apod. Všichni znáte názem např. Lycra, kde stačí jen několik procent elastanu k významnému zlepšení vlastností dané textilie.

Akryl

je umělé vlákno, texturou podobné vlně. Polyakryl má vynikající odolnost proti vlivům světla, povětrnosti a mikroorganizmů. Pevnost je nižší než u jiných syntetických vláken, ale má nižší sklon ke žmolkování. PAN vlákno je pružné a měkké, velmi vhodné k mísení s vlnou a jako alternativa k vlněným výrobkům. Výrobky PAN jsou pevné, nesráží se a dobře se perou.

Vlna

je textilní surovina ze srsti ovce domácí. Výrobky z vlny se nemačkají, ale textilie není  příliš pevná. Vlna je velmi dobrý izolant (proti zimě i teplu).

Viskóza

viskózová vlákna jsou výrobky z regenerované celulózy. Celulóza, jako základní surovina pro výrobu viskózy, je přírodní polymer. Viskóza se získává regenerací celulózy, která obsažena v buněčných stěnách každé rostliny, k rentabilní výrobě viskózy se však hodí jen určité druhy dřeva. Typicky se používá buk nebo smrk. Textilie z viskózy se nemačkají, mají vysokou pevnost a savost, jsou lesklé a příjemné na dotek.

Len

je textilní vlákno, vyráběno ze stonku rostliny lnu setého. Lněná vlákno je pevnější než bavlna, za mokra se pevnost zvyšuje, vlákna jsou velmi málo pružná. Výrobky ze lněných vláken se jeví "studené" na dotek, jelikož tato vlákna velmi dobře vodí teplo, nevýhodou je mačkavost.

Eko kůže

jako eko kůže se souhrnně označují dva typy náhražky pravé kůže. Jedná se o kůži syntetickou nebo modifikovanou. Syntetická je zcela uměle vyrobena, modifikovaná se vyrábí drcením a spojováním ze zbytků nevyužitých kůží. Oba materiály jsou dvouvrstvé s imitací ve svrchní vrstvě a bavlněným podkladem ve vrstvě spodní. Vzhledově, strukturou i na omak jsou často neodlišitelné od kůže pravé. Syntetickou kůži je navíc možné vyrábět v rozličnějších barvách. Oba materiály prodyšné, syntetická kůže díky tomu vytlačuje koženku, rovněž se snadno udržují. Naproti tomu nemají tak dlouhou životnost a vysokou odolnost proti otěru. Výhody oproti pravé kůži: vzhledově, strukturou i na omak jsou k nerozeznání od pravé kůže, lze je vyrábět v rozličnějších barvách, výrazně levnější, snadná údržba.

Kůže

jako materiál je nezpracovaná surovina z kůže obratlovců. Zpracovaná kůže se nazývá useň, ale slovo kůže se používá jako synonymum slova useň. Zpracovaná zvířecí kůže se od pradávna využívala jako oděv nebo surovina k výrobě oděvů, obuvi, oděvních doplňků a různých artefaktů. Dnes je však často nahrazována umělými materiály, ale má proti nim výšší odolnost proti otěru a životnost.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.